Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Голова Смідинської ОТГ Оксана Піцик
Голова Смідинської ОТГ Оксана Піцик

Щоб вирувало життя: у Смідинській громаді облаштовують молодіжний центр

10:27 20.11.2020
2898

Виграти грант від Європейського Союзу на розвиток свого села – реально.

Це доводить Смідинська громада. За останні три роки тут втілили не один проєкт за кошти інших країн.

Багато з них спрямовані на молодь. У двох селах облаштували молодіжні центри, у третьому – триває ремонт.

Замість павуків – молодіжний простір

У селі Рудня втілюється проєкт спільно з посольством Нідерландів. Він називається «Бібліотека – простір свободи».

На місці шкільної книгозбірні роблять молодіжний простір. Задумка така: старе приміщення відремонтувати і розмістити в ньому рухомі стелажі з книгами.

Їх можна буде відсувати в сторону, щоб звільнити місце для проведення різних заходів.

Таким чином одна кімната виконуватиме водночас дві функції.

На проєкт виділили 140 тисяч гривень грантових коштів.

Ще 100 тисяч гривень необхідно на меблі – ці витрати голова Смідинської громади Оксана Піцик планує покрити з допомогою місцевих спонсорів.

У приміщенні замінили вікна, двері, зробили нову стелю та підлогу. Невдовзі покладуть ламінат.

«Дві бібліотеки – сільську та шкільну – я об’єднаю в одну. Нема потреби ремонтувати та утримувати обидві, оскільки в них нема стільки відвідувачів. Звісно, людині, яка працює на 0,25 ставки у шкільній бібліотеці, це дуже не подобається. Але коли я приїжджаю туди, працівники біжать з віником переді мною і змітають павуків», – розповідає Оксана Піцик.

Додає, що зазвичай з’являється без попередження. Так моніторить, хто як працює.

Оксана Піцик хоче, аби молодіжний простір був альтернативою сільським барам.

«Коли мені було 15 років, у неділю в селі не було куди подітись. Підеш до подруги, її батьки відпочивають. Ніхто не хоче, щоб діти табунами бігали один до одного, – пригадує жінка. – Добре, якщо є нейтральна територія».

Молодіжний простір: як це працює в Смідині та Журавлиному

Кімнати для молоді вже функціонують у двох селах громади – Журавлиному та Смідині.

У Журавлиному вчительки Аліна Лавринюк і Оксана Приступчук зробили молодіжний простір з нікому не потрібної кімнати, яка в будинку культури.

Вони були на навчанні з проєктної діяльності, який Смідинська сільська рада організовувала спільно з Молодіжним центром Волині. Після того заповнили заявку і виграли кошти від Британської ради.

Згодом до дівчат долучилось кілька місцевих жителів. Разом зробили ремонт, поміняли вікна та двері, виготовили меблі з піддонів.

Стіни розмалювала місцева художниця. Знайомі подарували для мистецького простору старе фортепіано.

Деякі речі придбали за кошти меценатів: комп'ютер, проєктор, принтер, жалюзі, обігрівач.

Креативний простір назвали «Free Space». Там вчителі вже планують проводити деякі уроки.

У Смідині зробили молодіжний центр «SMIDYN HUB». Щоправда, за кошти Волинської обласної ради, але ідея – та ж. Там за фінансування Британської ради облаштували так звані «творчі сходинки».«Нам випав шанс зробити такий же простір у Рудні й ми над цим працюємо. Будинок культури у більшості сіл – це музей комунізму. Є такі, де зробили ремонт, але рідко де є життя. У багатьох працівників підхід до роботи такий: має бути раз в рік звітний концерт і ще щось до 9 травня», – каже Оксана Піцик.

Натомість у молодіжних кімнатах у селах громади проводять перегляди фільмів та мультиків, тренінги тощо.

У Смідині влаштовували також тренування з фітнесу та йоги.

«Я хочу, щоб у селах громади була кімнатка, яка в молоді асоціюється з теплом і затишком. Щоб туди можна було прийти, попити кави, поспілкуватись з друзями, почитати книжку… Там можна організовувати книжковий клуб чи творчий вечір – мені не важливо, що саме. Головне, щоб там вирувало життя і діти не тинялись по вулицях, а були там», – розповідає голова громади.

Вона хоче пропагувати читання. Віддає в бібліотеки власні книги, коли ті «перестають вміщатись вдома».

З її ініціативи створили також «вуличну бібліотеку».

Грант від країн ЄС? Дайте два!

Дизайн молодіжного простору створила проєктна менеджерка громади Олена Крук. Саме завдяки їй вдалося залучити грантові кошти, адже вона заповнювала заявку на фінансування.

Це вже не вперше громада отримує міні гранти для розвитку.

У 2017 році, в Смідині реалізували проєкт «Молодь – рушійна сила у громадах».

Завдяки йому молодь села з головою ОТГ побували у гміні Красностав Люблінського воєводства Польщі.

Побачили, як функціонує польська громада. Оксана Піцик вирішила запозичити деякі речі, як-от організацію роботи пожежної охорони. У сусідів ця служба виконує значно більше функцій і працює за іншими принципами.

«Головна ідея, яку я взяла для себе, – кожна установа мусить на себе заробляти, бодай на канцелярію. Навіть школа може здавати їдальню в оренду і отримувати за це гроші. Будинок культури так само. Щоб не було, як раніше – здали зал на вибори чи продають білетики на дискотеку і все. Це минувшина», – говорить голова Смідинської ОТГ.

У Смідині здають оренду молодіжний центр та конференц-зал. Там також проводять дитячі дні народження – суто розважальну частину.

У 2019 році в громаді втілили проєкт «За чисте довкілля» за підтримки Британської ради. Придбали 12 контейнерів для відходів.

Згодом завдяки іншому проєкту жителів села навчали, як сортувати сміття.

Крім того, вдалося залучити кошти Сполучених Штатів Америки.

Зокрема участь у проєкті «Маю думку» допомогла створити у Смідині молодіжну раду.

До того ж у селі кілька місяців жив волонтер Корпусу Миру, який навчав дітей англійської мови.

Спочатку – зміна мислення

У Смідинській громаді втілили низку інших проєктів за підтримки українських організацій, Волинської обласної державної адміністрації, Волинської обласної ради тощо.

За кошти гранту «Метелик» від організації «Ukraine Global Scholars» у школу закупили вісім вуличних контейнерів для роздільного збору сміття та 16 контейнерів для приміщень, два компостери та дві родини каліфорнійських черв’яків «Старателів».

«Заповнювати заявки не важко, якщо є бачення. Важливо показати, що кошти підуть під реальну річ. Я впевнена, що грантодавець це відчуває», – каже Оксана Піцик.

Вона акцентує увагу на навчаннях. Брала участь у проєктах програми «U-LEAD з Європою», яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.

Вивчала інструменти ефективного муніципального менеджменту, бюджет участі тощо.

Оксана Піцик залучає до тренінгів співробітників сільської ради. Каже, що коли прийшла на посаду голови громади, дехто з них був шокований її ідеями.

«Працівники говорили мені: «Тут це неможливо». Я казала: «Мене це не цікавить. Треба знайти шлях, щоб це було можливо». Я розповідала, як я це зробила б, а вони запитували, як мені взагалі прийшло таке в голову, – каже Оксана Піцик. – Я часто стикаюсь з небажанням щось робити. Це є в усіх сферах, що в медицині, що в освіті, що в адміністрації…»

Голова громади переконана: можна робити мільйонні вкладення у будь-яку сферу в громаді, але поки у людей не буде змінюватись мислення і підходи до всього, що вони роблять, нічого не буде. Мовляв, усе буде гарно, але пусто.

«Ті ж вчителі не завжди мене добре сприймають, бо я хочу, щоб вони також щось робили, якщо я роблю вклад в освіту. Хтось завжди буде незадоволений. Але мусить бути хтось, хто тебе колупає, щоб ти щось робив і не розслаблявся», – каже Оксана Піцик.


Наталя ХВЕСИК

Фото Ірини КАБАНОВОЇ та з архіву Оксани ПІЦИК

Коментарі

Місцевий

13:30 21.11.2020

Якби не Гузь то вона б засралася

Лис микита

16:45 22.11.2020

Купа не дуже потрібних проектів краще б гроші спрямували на щось більш потрібне для громади

Загрузка...
25 листопада
Сьогодні
Вчора
23.11.2020
22.11.2020
21.11.2020
20.11.2020
19.11.2020
18.11.2020