Журавлине: як командир УПА ліквідував німецького генерала

11 Квітня 2018, 10:12
Олексій Шум 2315
Олексій Шум

28 березня 1943 року у Скулинських лісах на Ковельщині організували один із перших загонів УПА — сотню «Стохід» під командуванням Олексія Шума (Вовчака).

Про це пишуть Хроніки Любарта.

Уродженець села Шайно (нині Журавлине Старовижівського району) Олекса Шум прожив усього 24 роки. Ще юним вступив в ОУН, готував молодь до збройної боротьби.

За дорученням проводу ОУН на початку березня 1943–го Олекса Шум взявся організувати перехід до УПА всієї української поліції Ковеля. Під час переходу було звільнено в’язнів тюрми та табору військовополонених.

Частина їх приєдналася до поліції і пішла у ліс. 28 березня створили одну з перших сотень УПА «Стохід». Шум отримав псевдо Вовчак. Чотовими його сотні були Тихон Зінчук (Кубік) та Федір Шабатура (Щука). Останній одночасно очолював Ковельську окружну СБ ОУН.

У травні 1943 року Вовчак провів свою найгучнішу операцію – ліквідацію німецького генерала. Дослідники вважають, що це стало можливим завдяки добре налагодженій повстанській розвідці. Українські агенти були у багатьох німецьких установах і мали доступ до найсекретніших документів.

Окрім Віктора Лютце, у тому бою загинуло ще четверо високопоставлених офіцерів.

Тож повстанці точно знали, коли з Бреста рухатиметься колона, в якій їхатиме близький соратник Гітлера, начальник штабу СА, обергруппенфюрер Віктор Лютце. Вовчак наказав Кубіку та Крилатому (Віктору Новаку) організувати засідку біля села Кортеліси.

Колона складалася з 18 вантажних та легкових автівок та мотоциклів. Німці не сподівалися нападу, але завзято відбивалися. Окрім Віктора Лютце, у тому бою загинуло ще четверо високопоставлених офіцерів.

За офіційною версією гітлерівців, сановник загинув в автокатастрофі. Дослідники визвольного руху вважають цей бій актом помсти за знищені 23 вересня 1942–го Кортеліси, де було спалено більше 2 тисяч мирних жителів.

Восени того ж року Вовчака призначили заступником командира і начальником штабу Північно–Західної військової округи «Турів», якою керував Юрій Стельмащук (Рудий).

20 березня 1944–го Олекса Шум загинув у бою з німецькими підрозділами біля села Луковичі нині Іваничівського району. Похований у селі Жашковичі.

А знищеного німецького генерала Лютце разом із польським генералом Свєрчевським та радянським Ватутіним у промові пізніше згадував командир УПА Роман Шухевич як один із прикладів доблесті повстанців.

Коментар
Код блоку:
01/10/2022 П'ятниця
30.09.2022