Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Священник Анатолій Оверчук біля ікони
Священник Анатолій Оверчук біля ікони

ТСН зняли сюжет про ікону на Волині, яку реставрував Шевченко

18:00 18.09.2018
1175

У Секуні знайшли старовинну ікону, яку нібито реставрував Тарас Шевченко.

За переказами, саме він і домалював коралі на шиї Богородиці, - про йдеться у сюжеті ТСН.

Зберігається оригінальна святиня, якій уже півтисячі років, у храмі села.

«Якщо подивитися так на ікони - немає таких коралів чи таких прикрас. Можна сказати, що то він добавив», - припускає священик Анатолій Оверчук.

Він – то Шевченко. За словами старожилів, традиційне українське намисто, що прикрашає Богородицю – справа саме його пензля.

За переказами, Тарас Шевченко перебував у селі Секунь у 1846 році як член наукової експедиції. І нібито місцевий священик попросив його відреставрувати ікону Божої матері у місцевому храмі.І той ніби погодився.

Святині із зображенням Богородиці та Ісуса уже тоді було понад три сотні років. За переказами, змалювали її з польської королеви Бони.

Відомо, що королеву, яка управляла землями на Волині, люди любили за красу і доброту. Звідки і коли у віддаленому поліському селі з'явилась ця ікона - місцеві не знають. А от про приїзд Шевченка сюди чули від старожилів.

«Така була баба Луця. І вона казала, що Шевченко був в Секуні. Заходив в церкву, і ночував у хаті». – розповідає місцева мешканка Ніна Деркач.

«Приїзжав, гостював у батюшки Іллі Мусієвича. Бачили як ішов. Поважний пан в довгій одежі, в шляпі». - додає Анатолій Оверчук.

Чутки про ікону, яку нібито реставрував Тарас Григорович, дійшли до столиці. Шевченкознавець Віктор Жедько приїхав до церкви, зробив кілька десятків фото ікони і при збільшенні на комп'ютері побачив слід Шевченка.

«От я найшов в емблемі внизу «1846». Воно вже було заяложено, важко було. Це треба було збільшувати», - каже шевченкознавець Віктор Жедько.

Проте сумніваються у відкритті шевченкознавця науковці.

«Навряд чи б Шевченко наважився на іконі залишати свої ініціали, дату в медальйоні. Він професійний художник, хай навіть на кілька годин йому доручили таку роботу», - впевнений доктор філологічних наук, завідувач відділу шевченкознавства інституту літератури НАН України Олександр Боронь.

Хоча й визнають - повністю це не заперечують. Адже можливість така у Шевченка була. За документами того року Шевченко на Волині пробув три дні.

«Фактично йому за цей час було потрібно з'їздити в Ковель і в Секунь, і встигнути відреставрувати ікону. Ймовірність така є, але документальних доказів немає», - додає науковець.

Місцевим дуже хочеться вірити, що їхню Богоматір реставрував саме Шевченко. Підтвердити це чи спростувати могла б експертиза, але віддавати на неї ікону прихожани поки не збираються.

Коментарі
25 травня
Вчора
23.05.2019
22.05.2019
21.05.2019
20.05.2019
19.05.2019
18.05.2019
17.05.2019
16.05.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин