Доцентка «Львівської політехніки» зі Старовижівщини стала спікеркою наукового семінару

У «Львівській політехніці» відбулося засідання Львівського товариства науковців.
Захід присвятили проведенню семінару «Різноманітність, вимоги та перспективи активних матеріалів джерел струму для портативних електронних пристроїв», що проходив у межах реалізації міждисциплінарного проєкту «Обрії науки». Про це написали на сторінці R&D-центр Львівської політехніки у фейсбуці.
Доповідачкою була Оксана Балабан, кандидатка технічних наук, доцентка кафедри прикладної фізики і наноматеріалознавства Інституту прикладної математики та фундаментальних наук Національного університету «Львівська політехніка».
Нагадаємо, Оксана Балабан народилася у селищі Стара Вижівка, проживала у селі Нова Вижва Старовижівської громади. Навчалася у Старовижівській ЗОШ І-ІІІ ступеня.
Оксана цікавилася фізикою зі шкільних років. Під керівництвом своєї вчительки Валентини Яриніч брала участь в обласних олімпіадах з цього предмета та отримувала призові місця. Паралельно з тим любила інколи римувати, писати вірші.
На семінарі спілкувалися про наявні та майбутні джерела струму, показники їхньої ефективності, визначали недоліки й переваги, клас екологічності, безпечності та пошук альтернатив електрохімічним джерелам живлення.
Виступ стосувався огляду батарей та акумуляторів, а також синтезу для них нових активних катодних матеріалів з контрольованими і наперед визначеними властивостями.
Оксана Балабан представила вимоги, перспективи, різноманіття матеріалів та методів їхньої модифікації для підвищення розрядної ємності літієвих батарей. Адже саме цими питаннями вона зі співробітниками кафедри прикладної фізики і наноматеріалознавства займається у лабораторії нанофізики і молекулярної енергетики в кооперації з колегами-хіміками. Тому презентували результати вже досліджених матеріалів, їхні вагомі переваги, а також подальші плани наукових пошуків.
Читайте також: Люди Району: науковець зі Старої Вижівки Василь Денисюк.
Спікерка окреслила перспективи використання електромобілів у світі та зазначила, що планується, що до 2040 року 58% представлених на ринку автомобілів будуть електромобілями. Дослідниця провела порівняльний аналіз акумуляторів популярних електромобілів серед українців Nissan Leaf та Tesla Model S. Оксана Балабан показала слухачам річну потребу в літій-іонних акумуляторах залежно від застосування та обумовлену нею динаміку збільшення кількості громадських зарядних станцій по всьому світі.
«Електромобілі всіх типів уже витісняють 1,7 мільйона барелів нафти на день, що еквівалентно приблизно 3% загального попиту на автомобільне паливо», – наголосила Оксана Балабан у своєму виступі з посиланням на провайдер фінансової інформації Bloomberg.
Доповідачка продемонструвала результати огляду основних характеристик батарей портативних е-пристроїв з 80-х років ХХ с. дотепер та порівняла рівні їхньої ефективності у хронологічній ретроспективі, заклавши в основу зіставлення літій-іонних батарей питому ємність та напругу.
Наприкінці виступу спікерка прочитала власний вірш про експериментальну роботу в лабораторії та вивчення основних характеристик батарей портативних е-пристроїв під час лабораторних занять зі своїми студентами.
«Цікавий та змістовий виступ викликав ряд питань у присутніх, на які змістовно відповідала Оксана Балабан», − зазначили в повідомленні.
Модерував дискусію координатор ініціативи Львівського товариства науковців, перший проректор УКУ Ярослав Притула.
Місією Львівського товариства науковців є створення сприятливого середовища, де науковці з різним академічним досвідом можуть спілкуватися, обмінюватися ідеями та співпрацювати над міждисциплінарними дослідницькими проектами.
«Хочеться подякувати членам та членкиням Львівського товариства науковців за чудовий захід та приємну науково-популяризаційну атмосферу, зокрема Ярославу Притулі, першому проректору УКУ, Оксані Микитин, директорці бібліотеки УКУ, Христині Гнатенко, професорці кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука Львівського національного університету імені Івана Франка», − ідеться в дописі.
Нагадаємо, у вересні 2021 року викладачка Оксана Балабан стала «Висхідною зіркою в нанонауці та нанотехнологіях».
Зауважимо, окрім своєї педагогічної та наукової діяльності, Оксана Балабан пише вірші на різну тематику: про природу, відносини, кохання, науку, фізику, музику, війну, про дім, Волинь.
У Львові 11 червня 2024 року відбулася знакова подія для неї: викладачка презентувала поезію та прозу на своєму першому творчому вечорі, який відбувався в науково-технічній бібліотеці її альма-матер.