У Старовижівському музеї зберігають старовинні вишиванки

Старовижівський краєзнавчий музей – осередок цінних для історії громади експонатів.
Серед старовинних речей, які тут можна побачити, особливу увагу привертають вишиванки. Про традиції вишивки у Старовижівському краї кореспондентці Район.Стара Вижівка розповіла директорка музею Наталія Ковальчук. Матеріал ми підготували з нагоди Дня вишиванки, який цьогоріч відзначають 16 травня.
Серед музейних експонатів є й сучасні вишиванки, а також три десятки жіночих й чоловічих сорочок зі Старовижівщини, які виготовлені у 30-40-х роках ХХ століття. Музейна колекція репрезентує вишитий одяг з різних сіл нашого краю.
Наталія Ковальчук розповіла, що в музеї є старовинні речі, які дають хорошу можливість прослідкувати особливості крою, оздоблення, структури тканини та техніки вишивки. За її словами, на Старовижівщині здебільшого вишивали у червоно-чорних кольорах.
«Ось традиційна жіноча сорочка з довгим рукавом. Великий виріз для того, аби зручно було годувати грудьми. На полотні економили, тож воно на цій сорочці неоднорідне: внизу має доточку. Вибілене взяли наверх, а тканину гіршої якості доточили. В основному шили все вручну. Центральний розріз був зі шпонкою або ґудзиком. У цілому сорочки мали простий крій. Майстрині складали прямокутники, зшивали і робили клинки під руками, на комірі – збірку. Виходило просто і водночас дуже гарно», − розповідає Наталія Ковальчук.
Також у Старовижівському краєзнавчому музеї можна ознайомитися зі збірником «Традиційні жіночі сорочки Волині і Західного Полісся кінця ХІХ – ХХ століття», де є відомості про вишивки майстринь минулого зі Старовижівського краю, які нині зберігають у Волинському краєзнавчому музеї.
«Вишиванка − це частка народної душі, наша історія, мистецтво предків, генетичний код народу, етнічна спадщина. А під час війни − це ще й символ української нескореності і свободи. Тому вишиваний одяг дуже цінний і важливий для нас», − каже Наталія Ковальчук.
Окрім вишитих сорочок, в музеї можна оглянути й інші вишиті речі. До прикладу, привертає увагу виставка старовинних рушників. Найцінніша річ – майже столітній виріб, який створили у 1928 році.
Нагадаємо, під час війни Старовижівський краєзнавчий музей став волонтерською локацією. Тут плетуть маскувальні сітки для військовослужбовців ЗСУ, ініціюють та приєднуються до благодійних заходів на підтримку наших захисників.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром