Кримінальна відповідальність за злочин під примусом: роз’яснення старовижівської правчині

29 Вересня 2022, 15:20
Кримінальна відповідальність за злочин під примусом: роз’яснення старовижівської правчині 257
Кримінальна відповідальність за злочин під примусом: роз’яснення старовижівської правчині

Завідувачка Старовижівського бюро правової допомоги Тетяна Комісарик роз’яснила, чи настає кримінальна відповідальність за злочин під примусом.

В умовах російської військової агресії трапляються непоодинокі випадки, коли громадяни України, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, піддаються примусу до вчинення протиправних дій. Про це фахівчиня розповіла Район.Стара Вижівка.

Через страх людини стати жертвою насилля, а особливо, якщо вимога вчинити певне діяння супроводжується прицілом автомата, особа вчиняє кримінальне правопорушення. Але чи буде така людина нести кримінальну відповідальність?

«Так, відповідно до ч.1 ст. 40 Кримінального кодексу України не є кримінальним правопорушенням дія або бездіяльність особи, яка заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, вчинена під безпосереднім впливом фізичного примусу, внаслідок якого людина не могла керувати своїми вчинками», − зазначила завідувачка Старовижівського бюро правової допомоги Тетяна Комісарик.

Згідно з ч. 2 цієї ж статті питання про кримінальну відповідальність особи за заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам, якщо ця особа зазнала фізичного примусу, внаслідок якого вона зберігала можливість керувати своїми діями, а також психічного примусу, вирішується відповідно до положень ст. 39 Кримінального кодексу України.

Примус – це вплив на особу поза або всупереч її волі, який обмежує свободу вибору поведінки, що має на меті змусити діяти відповідно до волі того, хто примушує, виключаючи таку ознаку як волимість (здатність керувати своїми діями). Це діяння передбачає вимагання від іншої особи вчинити кримінальне правопорушення  шляхом заподіяння тілесних ушкоджень або застосування до неї психологічного насильства, що виявляється в погрозі пошкодження (знищення) належного особі чи її близьким майна, поширення певної інформації про таку особу тощо.

Фізичний примус − це застосування до особи фізичного насильства з метою примусити її вчинити певні протиправні дії або не вчиняти певні дій, які особа повинна була б вчинити (бездіяльність) всупереч її волі.

Дії, які є фізичним примусом, можуть бути двох видів:

  • дії, які позбавляють особу фізичної можливості діяти (внаслідок зв’язування, позбавлення волі, заподіяння тілесних ушкоджень, що призвели до втрати свідомості тощо);
  • дії, які спрямовані на те, щоб зламати психологічний опір особи і змусити її вчинити заборонене законом діяння (при мордуванні, катуванні тощо).

У першому випадку кримінальна відповідальність особи за заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам повністю виключається на підставі ч. 1 ст. 40 Кримінального кодексу України. У другому ж, як випливає із ч. 2 ст. 40 Кримінального кодексу України, особа не підлягає такій відповідальності за тих самих умов, що і при крайній необхідності.

Психічний примус – це вплив на психіку особи з метою змусити її всупереч власної волі вчинити або утриматись від вчинення певних протиправних дій.

До психічного примусу належать:

  • погроза вчинення стосовно особи фізичного насильства;
  • застосування або погроза застосування насильства щодо рідних, близьких, інших осіб;
  • знищення або погроза знищення майна, що належить особі, її рідним або близьким;
  • погроза розголошення відомостей, які особа бажає зберегти в таємниці.

Відповідальність особи за заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам у випадках застосування психічного примусу вирішується за правилами крайньої необхідності (стаття 39 Кримінального кодексу України), а психічний примус у такому разі є обставиною, що виражає небезпеку.

Читайте також: Житель Кримного, який п’яним скоїв смертельну аварію, втрапив за ґрати на п’ять років. 

Слід зазначити, що підлягає кримінальній відповідальності особа, яка, перебуваючи під впливом фізичного чи психічного примусу, зберігала можливість керувати своїми діями, при цьому не перебуваючи в стані крайньої необхідності. Однак у разі, якщо особу визнали винною у вчиненні кримінального правопорушення, застосування щодо неї фізичного чи психічного примусу з метою змусити її вчинити це кримінальне правопорушення є обставиною, що пом’якшує відповідальність.

Коментар
Код блоку:
27/11/2022 Неділя
27.11.2022
26.11.2022